Haber

HSK 2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi Yayımladı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 2023 tarihli İsimli ve İdari Yargıtay Kararnamesi’ni yayımladı. Kararnameye göre 3 bin 423 hakim ve savcının, 3 bin 36’sı isimli ve 387’si idari yargının görev yerleri değiştirildi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi’nin 2023 Yılı İsimli ve İdari Yargıya İlişkin Temel Kararnamelerine ilişkin çalışmaları bugün tamamlanarak karara bağlandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 2023 tarihli İsimli ve İdari Yargıtay Kararnamesi’ni yayımladı. Kararnameye göre, 3 bin 36’sı isimli, 387’si idari yargı olmak üzere toplam 3 bin 423 hakim ve savcı değiştirildi.

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hakimler ve Savcılar Kurulu Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ülkemize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olsun. Hakim ve savcılarımıza yeni görev yerlerinde ailelerine sağlık ve esenlikler diliyoruz. Adalete olan güveni daha da artırmak için her kademedeki meslektaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Eş durumuna göre atamalar kura kararından sonra yapılacak.

HSK’nın yayımladığı kararnameye göre, kararnameyle adı geçen ve idari yargıda boş kalan ekiplere atama yapılacak. Eşleri aday olan hakim ve savcıların atamaları kurayla belirlenecek. Yayımlanan kararnamede, “KHK ile atananlardan soruşturma talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın bildirimi beklenmeden, durumlarının bir an önce sağlamlaştırılması amacıyla, ‘Hakim Savcı Atanması’ başlığı altında açıklama yapıldı. UYAP çalışanı ekranında en geç 20 Temmuz 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar Talep Formu’ bölümünü doldurarak göndermeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın ayrıca fiziki bir dilekçe göndermelerine gerek yoktur. Görev mahallinde bulunmayanlar ise bulundukları yerdeki adliyeler vasıtasıyla mutlaka UYAP üzerinden göndermeleri gerekmektedir. Meslektaşlarımızın inceleme talepleri KHK’ye ulaştıktan sonra randevu talep formlarının alındığına ilişkin bilgiler ilgili kişilere 24 saat içinde formda belirtmiş oldukları telefon numaralarına tebligat yolu ile bildirilecektir. KHK ile atanmayan meslektaşlarımızın yeniden inceleme hakkı yoktur. Meslektaşlarımızın daimi izin taleplerinin alındığına ilişkin duyuru, kararname inceleme talepleri sonuçlandıktan sonra ayrıca yapılacaktır. Atanan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımıza, ailelerine, yargı teşkilatımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu